Baha'i Calendar تقویم بهائی
  • Independence, 9th of Beauty, 173 Badí

  • Istiqlál, 9th of Jamál, 173 Badí

  • یوم الاستقلال، ۹ شهر الجمال، ۱۷۳ بدیع

  • جمعه، ۱۷ اردیبهشت، ۱۳۹۵

  • Friday, 6th of May, 2016

نمایش تقویم بر اساس:    هجری شمسی . هجری قمری . میلادی

وقایع و تقویم تاریخ بهائی در ماه می

۱ می، ۱۹۱۲

اولين سنگ بنای مشرق الاذکار ويلمت شيکاگو بدست حضرت عبدالبهاء نهاده شد

۱ می، ۱۹۱۳

حضرت عبدالبهاء سفر اروپاییشان را با بازگشت از اشتوتگارت به پاریس پایان دادند

هيكل اقدس در این روز وارد پاریس شدند و تا دوازدهم ژوئن در آن شهر توقّف فرمودند و روز بعد بوسيلۀ کشتى "هيمالايا" که از مارسى حرکت ميکرد بقطر مصر رهسپار شدند و بفاصلۀ چهار يوم بپورت سعيد ورود فرمودند و پس از گردش مختصرى در اسماعيليّه و ابوقير و توقّف بالنّسبه ممتدّى در رمله بجانب حيفا توجّه فرموده و سفر تاريخى مرکز ميثاق الهى در يوم پنجم دسامبر ١٩١٣ ميلادى پايان پذيرفت.

۲ می، ۱۸۶۳ (یوم محرمه)

دوازدهم عید رضوان

در عصر ۲ می سال ۱۸۶۳ میلادی پس از ۱۲ روز اقامت در باغ نجیبیه (رضوان) حضرت بهاءالله به همراه ۱۱ نفر از خانواده شان و ۲۶ نفر از مؤمنین آن مکان را به سمت اسلامبول ترک نمودند.

۳ می، ۱۸۶۳

عزیمت حضرت بهاءالله از باغ رضوان به مقصد استانبول

۳ می، ۱۹۵۳

آغاز نقشه جهاد اکبر ده ساله توسط حضرت ولی امرالله

این نقشه ده ساله که توسط ولی امرالله تهیه و ارائه گردیده بود نقش بسیار مهمی در پیشبرد نظم اداری جامعه بهائی داشت، شروع این نقشه بین المللی در سال ۱۹۵۳ و اتمام آن در سال ۱۹۶۳ بود. این نقشه اهداف بلند مدت ارزشمندی را دنبال کرد که از آن جمله میتوان به ترجمه کردن آثار بهائی به بسیاز از زبان های دنیا و فرستادن مهاجرین پیشگام به نقاط مختلف عالم اشاره نمود.

۸ می، ۱۹۰۲

ازدواج خانم می بارِس با جناب مهندس ساترلند ماکسول مادر و پدر حضرت امة البهاء روحيه خانم

۱۰ می، ۱۸۴۹

جناب قدوس و یارانشان در قلعه طبرسی با خدعه دولتیان به مقاومت پایان دادند

۱۰ می، ۱۹۲۵

فتوای محکمه اسلامی مصر دائر به استقلال امر بهائی از اسلام

۱۲ می، ۱۸۶۹

تولد ایادی امرالله خانم کلارا دان

کلارا دان در سال ۱۸۶۹ در لندن به دنیا آمد، او ششمین فرزند از خانواده توماس هولدر و ماریا مکهیو بود و در سال ۱۸۷۰ به همراه خانواده اش به اونتاریو در کانادا مهاجرت کرد. کلارا و جان هاید دان در ژوئیه سال ۱۹۱۷ با هم ازدواج کردند و سپس در ۱۰ آوریل ۱۹۲۰ از آمریکا به کشور استرالیا مهاجرت نمودند. آنها اولین بهائیان مهاجر استرالیا بودند. خانم کلارا دان در تاریخ ۱۸ نوامبر ۱۹۶۰ صعود نمودند و جسم خاکیشان در آرامگاه وُرونورا در شهر سیدنی استرالیا به خاک سپرده شد.

۱۳ می، ۱۸۵۰

آغاز وقایع زنجان

این وقایع و حوادث همزمان با سجن حضرت باب در ماکو و چهریق اتفاق افتاد. واقعه زنجان یکی از درگیری ‌های بابیان با دولت وقت بود که در این واقعه حدود ۲۰۰۰ نفر بابی حاضر بودند که حداقل ۱۸۰۰ نفر آنها کشته شدند. رهبری این گروه با ملا محمد علی زنجانی ملقب به جناب حجت یا حجت زنجانی بوده‌ است.

۱۳ می، ۱۸۹۶

تولد ایادی امرالله جناب اوگو چیاگری

جناب اوگو چیاگری از بهائیان برجسته و از خانواده ای اشرافی اهل ایتالیا بودند که در سال ۱۹۵۱ توسط حضرت ولی امرالله به مقام ایادی امرالله نائل شدند. ایشان پس از جنگ جهانی اول به آمریکا مهاجرت کردند و در همان جا در سال ۱۹۲۶ به دیانت بهائی ایمان آوردند و سپس در سال ۱۹۴۷ مجدداً به همراه خانواده به شهر رم در ایتالیا بازگشتند.

۱۳ می، ۱۹۱۳

تولد ایادی امرالله جناب کولیس فدرستون

جناب هارولد کولیس فدرستون اهل آدلاید استرالیا که در اکتبر سال ۱۹۵۷ توسط حضرت ولی امرالله به مقام ایادی امرالله نائل شدند. ایشان در سال ۱۹۴۴ به دیانت بهائی ایمان آورده و عضو محفل ملی بهائیان استرالیا شدند. ایشان در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۱۹۹۰ در زمان ملاقات بهائیان نپال در همان کشور صعود کردند.

۱۴ می، ۱۹۸۲

صعود جناب آموز گیبسون عضو نخستین بیت العدل جهانی

جناب آموز اورت گیبسون متولد واشنگتن، آمریکا در سال ۱۹۱۸ بودند که به عضویت نخستین بیت العدل اعظم الهی رسیدند، ایشان همچنین اولین فرد سیاه پوست بودند که به عضویت بیت العدل رسیدند.

۱۴ می، ۲۰۰۸

دستگیری و بازداشت هیات یاران ایران، نمایندگان جامعه بهائی ایران

در ساعت ۶ صبح ۲۵ ام اردیبهشت ۱۳۸۷ به وقت ایران اعضاء هیات یاران ایران که رهبری امور اداری جامعه بهائی ایران را به عهده داشتند در تهران بازداشت و به زندان اوین برده شدند. اسامی این هفت عزیز فریبا کمال آبادى، جمال‌الدین خانجانى، عفیف نعیمى، سعید رضائى، بهروز توکلى و آقاى وحید تیزفهم و خانم مهوش ثابت که ایشان در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ در شهر مشهد بازداشت شدند.

۱۶ می، ۱۸۴۹

شهادت جناب قدوس در بارفروش

میرزا محمد علی بارفروشی ملقب به قدوس آخرین نفر از حروف حَی است که در سال ۱۲۳۸ (قمری) معادل ۱۲۰۲ (شمسی) در آق‌رود بارفروش (بابل کنونی) متولد شد. وی از شاگردان سید کاظم رشتی بود که در سال ۱۲۶۰ (قمری) به شخصه در شیراز حضرت باب، موعود را شناخته و آخرین از حروف حَی گردید و سپس در خدمت حضرت باب به مکه رفته و بعدها در واقعه قلعه طبرسی در راس امور قرار داشت و بارها به شدت مجروح گشت، تا اینکه در ۲۳ جمادی الثانی ۱۲۶۵ برابر ۱۶ می ۱۸۴۹ (مطابق با ۲۶ اردیبهشت ۱۲۲۸) در سبزه میدان بابل به فتوای سعید العلماء به فجیع‏ترین وضع کشته شد. از القاب وی، اسم‌الله الآخر و نقطه اُخری است.

۱۶ می، ۱۹۸۲

شهادت جنابان نصرالله امینی و سعدالله بابازاده در زندان اوین تهران

۱۹ می، ۱۸۷۴

تولد دکتر جان اسلمنت نويسنده کتاب بهاءالله و عصر جديد

۱۹ می، ۱۸۹۱

شهادت شهدای سبعه یزد

شهادت شهدای سبعه يزد بدستور حکمران يزد، سلطان حسين جلال الدوله پسر ظل السلطان و نوه ناصرالدينشاه

۲۲ می، ۱۹۵۳

تخريب گنبد حظيرةالقدس طهران

بدنبال سخنرانيهای آتشين حجة‌الاسلام محمدتقی فلسفی بر عليه جامعه بهائی ايران، گنبد حظيرة القدس مرکزی طهران که به اشغال نيرهای نظامی در آمده بود، در ۲۲ می با حضور سرلشکر باتمانقليچ و عده ای از مردم تخريب گرديد.

۲۳ می، ۱۸۴۴ (یوم محرمه)

اظهار امر حضرت باب

اظهار امر حضرت اعلی جل ذکره نزد باب الباب (جناب ملّاحسین) در شب چهارشنبه پنجم جمادی الاولی مطابق ۲۳ می ۱۸۴۴

۲۳ می، ۱۸۴۴

تولّد حضرت عبدالبهاء، مرکز عهد و میثاق آئین بهائی

عباس افندی ملقب به عبدالبهاء جل ثنائه فرزند ارشد حضرت بهاءالله، در لیله بعثت حضرت اعلی مطابق با پنجم جمادی الاولی سال ۱۲۶۰ هجری قمری در طهران متولد شدند، غصن اعظم، عبدالبهاء و مرکز میثاق از جمله القاب ایشان میباشد، حضرت عبدالبهاء یک نمونه کامل بهائی بودند که الگویی برای پیروی از تعالیم حضرت بهاءالله میباشند.

۲۷ می، ۱۸۵۰

ورود جناب وحید به نیریز و آغاز وقایع نیریز

۲۷ می، ۱۹۷۰

جامعه بين‌المللی بهائی در شورای اقتصادی و اجتماعی ملل متّحد بعنوان عضو مشاور انتخاب شد

۲۹ می، ۱۸۹۲ (یوم محرمه)

صعود حضرت بهاءالله

انتخاب ماه های سال
ژانویه  .  فوریه  .  مارس  .  آوریل  .  می  .  ژوئن  .  ژوئیه  .  اوت  .  سپتامبر  .  اکتبر  .  نوامبر  .  دسامبر
افزودن واقعه ای دیگر به تقویم بهائی
تاریخ: شرح مختصر:
عنوان:
نام: پست الکترونیک:
© 2014 BahaiCal.Org - Baha'i Calendar - تقویم بهائی