Baha'i Calendar تقویم بهائی
  • Justice, 4th of Dominion, 172 Badí

  • Idál, 4th of Mulk, 172 Badí

  • یوم العدال، ۴ شهر الملك، ۱۷۲ بدیع

  • چهارشنبه، ۲۱ بهمن، ۱۳۹۴

  • Wednesday, 10th of February, 2016

نمایش تقویم بر اساس:    هجری شمسی . هجری قمری . میلادی

وقایع و تقویم تاریخ بهائی در ماه فوریه

۱ فوریه، ۱۹۵۳

افتتاح مشرق الاذکار ویلمت در ایالت ایلینویز در آمریکا

سنگ بنای مشرق الاذکار ویلمت در سال ۱۹۱۲ توسط حضرت عبدالبهاء در طی سفر ایشان به آمریکا و کانادا نهاده شد. ساخت این بنا در سال ۱۹۲۱ آغاز شد و با تعویق طولانی به علت رکود اقتصادی شدید دهه ۳۰ و نیز جنگ دوم جهانی، سرانجام در سال ۱۹۵۳ به اتمام رسید. مشرق الاذکار ویلمت قدیمی ترین و بزرگترین مشرق الاذکار است و در میان بهائیان به " امّ المعابد غرب" مشهور است.

۲ فوریه، ۱۸۴۹

شهادت جناب ملاحسین بشرویه ای در قلعهء شيخ طبرسی

جناب ملّاحسين ملقب به باب الباب اولین نفر از حروف حی متولد سال ۱۲۲۹ قمری (۱۸۱۳ میلادی) در هنگام شهادت ۳۶ سال از عمر مبارکشان گذشته بود، در سن ۱۸ سالگی به مجلس درس جناب سيّد کاظم رشتی وارد شدند و سپس در جستجوی ندای حضرت باب اولین کسی بودند که حضرت باب به ایشان اظهار امر نمودند. در تاریخ نهم ربيع الاوّل ۱۲۶۵ هجری قمری در جریان واقعه قلعه شیخ طبرسی (مازندران) توسط عباسقلی خان به شهادت رسیدند و توسط جناب قدّوس در بخش جنوبی بقعهء طبرسی مدفون گشتند.

۲ فوریه، ۱۸۹۴

مهاجرت جناب دکتر ابراهیم خیرالله (فاتح آمریکا) به شیکاگو

جناب دکتر ابراهیم خیرالله ملقب به فاتح آمریکا در سال ۱۸۴۹ در سوریه متولد شدند، در سال ۱۸۹۲ به نیویورک وارد شدند و دو سال بعد (۱۸۹۴) به شیکاگو مهاجرت کردند و در عرض دو سال موفقیت های بسیاری حاصل کردند که از لسان مبارک حضرت عبدالبهاء به القاب فاتح آمریکا، پطرس بها و کلومبوس ثانی مفتخر شدند.

۲ فوریه، ۱۹۸۰

شهادت جناب حبیب الله پناهی در ارومیه

در تاریخ ۱۳ بهمن ۱۳۵۸ در شهر ارومیه (آذربایجان غربی) ترور شدند

۳ فوریه، ۱۹۳۸

مصادرهء مشرق الاذکار عشق آباد، اولّین مشرق الاذکار

اوّلین مشرق الاذکار تاریخ بهائی در شهر عشق آباد واقع در آسيای مرکزی در روسیه در سال ۱۹۰۸ تأسیس شد. تا سال ۱۹۳۸ که مقامات کشوری به دلیل موج سخت گیری ها آنرا تصرّف کردند، بهائيان آن منطقه از آن استفاده ميکردند. در سال ۱۹۶۲ زلزله شديدی رخ داده و بنايش را متزلزل ساخت و به آن صدمه زيادی وارد آورد که به تخريبش انجاميد.

۳ فوریه، ۲۰۰۹

انتشار نامه تاریخی و سرگشاده گروهی از دانشگاهیان، نویسندگان، هنرمندان، روزنامه نگاران و فعالان ایرانی در سراسر جهان، به جامعه بهائی ایران

ما شرمگینیم! یک و نیم قرن سرکوب و سکوت کافیست!
این نامه سرگشاده توسط روشنفکران ایرانی از سراسر جهان تهیه و به امضاء رسیده که در این نامه آنچه به بهائیان ایران طی یک و نیم قرن گذشته روا شده است را محکوم کرده اند. این عمل گستردهء روشنفکران ایرانی برای دفاع از حقوق هموطنان خود در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۸۷ به امضاء بسیاری از روشنفکران رسید که به عنوان واقعه و سندی در تاریخ در ایران باقی می ماند.

۴ فوریه

آخرین ملاقات ایادی امرالله مارثاروت با علیا حضرت ماری ملکه روحانی

۶ فوریه، ۱۹۸۷

شهادت جناب مهرداد مقصودی در تبریز

جناب مهرداد مقصودی در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۴۲ در میاندوآب در خانواده بهائی چشم به جهان گشود. نام پدرش فضل الله و نام مادرش طاهره بود. تا سال ۱۳۵۷ که ضوضای میاندوآب به وقع پیوست ساکن آن شهر بود سپس برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان به ارومیه رفت.دستگیری مهرداد در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۶۴ در دبیرستان امام خمینی شهرستان ارومیه و توسط چهار پاسدار صورت گرفت.در پانزدهم بهمن ماه در بند سیاسی زندان ارومیه ایشان را در حمام سوزاندند. مهرداد پس از انتقال به بیمارستان در ارومیه و سپس در تبریز در روز هفدهم بهمن ماه ۱۳۶۵ به مقام شهادت نائل گردید.

۸ فوریه، ۱۸۹۴

افتتاح اولین مرکز بهائی در غرب، شیکاگو

پس از مهاجرت جناب ابراهیم خیرالله به آمریکا و تبلیغات ایشان باعث شد تعداد مومنین این شهر در عرض یک سال به صدها برسد و از جمله آن نفوس جناب تورن تون چیس اولین بهائی آمریکا بود و در پی آن افتتاح اولین مرکز بهائی در آمریکای شمالی ۱۸۹۴.

۱۲ فوریه، ۱۹۵۳

نخستین کنفرانس تبلیغی بین القارات در کامپالا، آغاز نقشه جهانی روحانی ده ساله

۱۲ فوریه، ۱۹۸۰

صعود ایادی امرالله جناب حسن بالیوزی در لندن

حسن موقر بالیوزی افنان کی از ایادیان امرالله (۱۹۰۸ - ۱۹۸۰) و از برجسته‌ترین پژوهشگران معاصر بهائی بود. ایشان در ۱۶ شهریور ۱۲۸۷ مطابق ۷ سپتامبر ۱۹۰۸ در شیراز، ایران به دنیا آمد و در ۲۳ بهمن ۱۳۵۹ مطابق ۱۲ فوریه ۱۹۸۰ درگذشت.

۱۶ فوریه، ۱۹۸۸

شهادت جناب مهرداد مقصودی در تبریز

جناب مهرداد مقصودی در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۴۲ در میاندوآب در خانواده بهائی چشم به جهان گشود دستگیری مهرداد در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۶۴ در دبیرستان امام خمینی شهرستان ارومیه و توسط چهار پاسدار صورت گرفت در پانزدهم بهمن ماه در بند سیاسی زندان ارومیه ایشان را در حمام سوزاندند مهرداد پس از انتقال به بیمارستان در ارومیه و سپس در تبریز در روز ۲۷ بهمن ماه ۱۳۶۶ به مقام شهادت نائل گردید.

۱۷ فوریه، ۱۹۴۱

صعود ایادی امرالله جناب جان هاید دان در استرالیا

در سال ۱۹۲۰ میلادی جناب هاید دان و همسرشان کلارا (اهل ایرلند) از آمریکا به استرالیا مهاجرت کردند، ایشان اولین مهاجرین بهائی به استرالیا بودند که در سال ۱۹۴۱ در همان سرزمین صعود کردند و جسم خاکیشان در همان جا به خاک سپرده شد.

۱۹ فوریه، ۱۹۶۸

اقبال عالیجناب پادشاه ساموای غربی به امر الهی

بهائيان اقيانوسيه اين افتخار را يافتند که اوّلين فرمانروای يک کشور يعنی عالیجناب ماليه‌توآ تانومافيلی دوم پادشاه ساموآی غربی از آن ناحيه به امر حضرت بهاءاللّه اقبال نمودند. (۴ ژانویه ۱۹۱۳ - ۱۱ می ۲۰۰۷)

۲۲ فوریه، ۱۸۴۷

تولد ﺗﻮرن ﺗﻮن ﭼﻴﺲ ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﺑﻬﺎﺋﯽ ﺁﻣﺮﻳﮑﺎی ﺷﻤﺎﻟﯽ

۲۲ فوریه، ۱۹۸۲

شهادت جناب آقای ابراهیم خیرخواه در تهران

ایشان در تاریخ ۲ اسفند ماه سال ۱۳۶۰ در تهران اعدام شدند.

۲۴ فوریه، ۱۹۹۰

کنفرانس اتحاد جماهیر شوروی

اولین کنفرانس ملی در مسکو سال ۱۹۹۰

۲۵ فوریه، ۱۹۸۵

شهادت جناب آقای روح الله بهرام شاهی در تهران

ایشان در تاریخ ۶ اسفند ماه سال ۱۳۶۳ در تهران اعدام شدند.

۲۶ فوریه

اولّین روز ایام هاء

در تقویم بهائی هر سال شامل ۱۹ ماه است که هر ماه ۱۹ روز دارد. در این بین ۴ و یا در سالهای کبیسه ۵ روز اضافه می‌آید که در تقویم بهائی ایام هاء نام گرفته‌است. هاء یا همان "ه" در حروف ابجد شماره ۵ را دارد که همان نهایت تعداد این روزها در یک سال بهائی است.

۲۷ فوریه

دومین روز ایام هاء

۲۸ فوریه

سومین روز ایام هاء

۲۸ فوریه، ۱۹۸۲

شهادت جناب آقای حسین وحدت حق در تهران

مهندس حسین وحدت حق در تاریخ ۹ اسفند ماه سال ۱۳۶۰ در تهران اعدام شدند.

انتخاب ماه های سال
ژانویه  .  فوریه  .  مارس  .  آوریل  .  می  .  ژوئن  .  ژوئیه  .  اوت  .  سپتامبر  .  اکتبر  .  نوامبر  .  دسامبر
افزودن واقعه ای دیگر به تقویم بهائی
تاریخ: شرح مختصر:
عنوان:
نام: پست الکترونیک:
© 2014 BahaiCal.Org - Baha'i Calendar - تقویم بهائی